Kilka rzeczy o których musimy wiedzieć przed kupnem komputera
1. Płyta główna
Mówi się, że jest to szkielet komputera, na którym montuje się procesor, moduły pamięci, kartę graficzną, kartę dźwiękową oraz ewentualnie modem, kartę sieciową, kartę TV. Zadaniem płyty głównej jest połączenie ze sobą wszystkich tych elementów.
2. Procesor
Procesor nazywany jest mózgiem komputera. Jego zadaniem jest wykonywanie skomplikowanych obliczeń i operacji przetwarzania danych. Szybkość procesora wyrażana w GHz jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na szybkość działania komputera.
3. Karta graficzna
Jest to jedna z kart rozszerzeń. Jest konieczna do wyświetlania obrazu na monitorze. Przetwarza sygnał otrzymywany od procesora. Ważne wartości dla karty graficznej to wielkość pamięci ilość bitów i rozdzielczość obrazu.
4. Karta dźwiękowa
Zadaniem karty dźwiękowej jest odtwarzanie dźwięków. Dzięki niej możemy słuchać muzyki, korzystać z programów multimedialnych, tworzyć i nagrywać muzykę. Do wejść znajdujących się karcie dźwiękowej możemy podłączać inne urządzenia: głośniki komputerowe, wzmacniacz, mikrofon, słuchawki, instrumenty elektroniczne.
5. Pamięć RAM
Jest jednym z typów pamięci wewnętrznej komputera. Tę pamięć nazywa się pamięcią operacyjną. Do niej wczytuje się program lub dane i stąd pobiera je procesor. Jest to najszybsza pamięć. Procesor szybciej odczytuje zapisane w niej dane niż z dysku twardego czy płyty DVD. Jest to pamięć nietrwała. Cała jej zawartość kasuje się po wyłączeniu komputera. Jej wielkość podawana w MB bądź GB wpływa na szybkość pracy komputera.
6. Pamięć ROM
Pamięć ROM jest pamięcią trwałą i nie znika po wyłączaniu komputera dzięki własnej baterii zasilającej. W niej przechowywane są programy służące do uruchomienia komputera. Jest ona zapisywana podczas produkcji komputera. Bez pamięci ROM płyta główna nie mogłaby współpracować z innymi urządzeniami. W pamięci RAM zapisane są fabryczne ustawienia BIOS.
7. Karta sieciowa
Kolejna karta rozszerzeń. Jest konieczna aby połączyć ze sobą komputery za pomocą kabli w jedną sieć.
7. Karta sieciowa WiFi
Kolejna karta rozszerzeń. Jest konieczna aby połączyć ze sobą komputery za pomocą bezprzewodowej sieci WiFi.
9. Karta telewizyjna
Komputery wyposażone w kartę telewizyjną mogą odbierać stacje TV. Można też podłączyć do komputera magnetowid i kamerę. Za pomocą specjalistycznego oprogramowania można montować filmy, dodawać efekty specjalne.
10. Zasilacz
Dostarcza komputerowi energii potrzebnej elementom elektronicznym do pracy. Wyposażony jest w wentylator, który chłodzi jego elementy.
11. Dysk twardy
Służy do trwałego przechowywania danych, nawet po wyłączeniu komputera. Wewnątrz dysku znajdują się talerze pokryte materiałem magnetycznym. Nad nimi i pod znajdują się głowice zapisujące i odczytujące dane.
12. Napęd Optyczny
Napęd ten służy do odczytywania płyt CD oraz DVD. Na płytę znajdującą się w napędzie pada światło lasera i odczytuje dane zapisane na nośniku. Najczęsciej montuje się nagrywarkę CD/DVD, dzięki której możemy zarówno odczytywać płyty jak i zapisywać je muzyką, filmami i innymi danymi. Najbardziej popularne są napędy DVD, w których odtwarzamy i zapisujemy płyty DVD. Płyty te mają większą pojemność(4,7 GB bądź więcej) niż CD. Nowym typem napędów jest BlueRay, pozwala odtwarzać i nagrywać płyty o ogromnej pojemności (25 GB i więcej)
13. Stacja dyskietek
Umożliwia zapis danych z komputera na dyskietkę o pojemności
1,4 MB. Można archiwizować dane i przenosić je do innego komputera. Właściwie już nie używany standard.
Treść jest rozpowszechniana na licencji GNU Free Documentation License